5/5 - (4 głosy)

Kacper Rowiecki to wieloletni zawodnik tenisa ziemnego. Od najmłodszych lat poznawał tajniki tej dziedziny sportu, uwielbiając go i trenując na kortach całego świata. 

W jakim wieku najlepiej rozpocząć naukę tenisa ziemnego?

W okolicach szóstego roku życia. Najważniejsze by chciało grać i sprawiało mu to przyjemność. Znam dzieci rozpoczynające naukę w wieku 4 lat oraz mam grono przyjaciół, którzy naukę zaczęli dopiero w wieku nastoletnim. W każdym wieku jesteśmy w stanie nauczyć się grać w tenisa, natomiast według mojego doświadczenia jako zawodnik oraz trener maluszków uważam, że przedział 5-7 lat jest najbardziej odpowiedni. Musimy pamiętać o tym, że nie tylko gotowość fizyczna jest ważna, ale również, a może przede wszystkim, psychiczna. Dziecko musi mieć zdawać sobie sprawę, że sport wymaga wiele poświęceń.

Co w tej dziedzinie sportu może być najtrudniejsze dla dziecka na początku nauki?

Zawsze najtrudniej jest zacząć, ale bardzo ważna jest regularność. Tenis jest trudnym sportem, jest sportem technicznym. Błędy popełniane na początku nauki trudno potem wyeliminować. Poza tym jak w każdym sporcie, zawodnicy muszą trenować codziennie po kilka godzin co dla dziecka może być bardzo nużące.

Jakie niepowodzenia mogą pojawić się po pierwszych lekcjach?

Na początku problemem może być nawet samo trafienie rakietą w piłeczkę tenisową. Dla początkującego gracza rakieta wydaje się bardzo ciężka i po intensywnym treningu mogą wystąpić bóle nadgarstka.

Jaką formę zajęć wybrać? Czy Twoim zdaniem lepiej jest rozpocząć od zajęć grupowych dla dziecka, czy indywidualnych?

Najważniejsze jest ,by w ogóle zacząć i początkowo wystarczające są zajęcia w grupie. Jeśli dziecko lub jego rodzice mają większe ambicje wtedy warto zainwestować w zajęcia indywidualne. Natomiast takie decyzje musimy każdorazowo konsultować z trenerem i wyznaczyć, wspólnie z dzieckiem, cel do którego chcemy dążyć (dziecko i jego opiekun tenisowy). Zajęcia w grupie pomagają dziecku, ponieważ widzi, że jego rówieśnicy zmagają się z podobnymi problemami jak ono samo, nie wszystko im wychodzi od pierwszego uderzenia, mają lepsze i gorsze chwile. Dziecko może porozmawiać z kolegami/ koleżankami, wspólnie przyjeżdżać na treningi, zgrupowania. Tworzą się pierwsze przyjaźnie.

Pozostając w tematyce szkółek tenisowych- jakie kryteria brać pod uwagę szukając zajęć dla dziecka?

W dzisiejszych czasach gdy tenis staje się coraz bardziej popularny, poziom szkółek wydaje się dosyć wyrównany. Oczywiście warto porozmawiać z trenerami, właścicielem- oni pomogą nam rozwiać wątpliwości, odpowiedzą na wszystkie pytania, pomogą w doborze najlepszych zajęć. Jeśli mieszkamy w dużym mieście i oferta zajęć z tenisa jest szeroka warto zapoznać się z ofertą wszystkich i wybrać te, które spełniają w pełni wszystkie nasze wymagania.

Czy na pierwsze zajęcia dziecko musi mieć kupiony cały sprzęt? Co jest potrzebne (jaki sprzęt, ubiór i czym się on charakteryzuje)?

Najważniejszy jest strój sportowy i dobre obuwie. Rakiety na początku zapewnia szkółka tenisowa. Strój tenisisty różni się od stroju na zajęcia wychowania fizycznego w szkole. Należy zwrócić uwagę na materiały, aby były one lekkie i przewiewne. Nie mogą krępować ruchów dziecka. Znakomitą uwagę należy zwrócić na obuwie- buty muszą stanowić oparcie dla kostek, które są szczególnie obciążane podczas gry. Ważne są również skarpety, które uchronią przed otarciami i pozwolą najbardziej efektywne ruchy. Jeśli zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu nie zapomnijmy o czapce z daszkiem i sportowe okulary przeciwsłoneczne.

Czy warto zapisywać dziecko na zajęcia z tenisa ziemnego, jeśli rodzice nie potrafią grać?

Oczywiście! Szkoleniem dziecka zajmują się przecież profesjonalni nauczyciele. Mimo to fajnie jest, gdy rodzice także grają w tenisa. Dla dziecka jest to większą motywacją, gdy widzi, że jego najbliżsi grają w tenisa i sprawia im to radość. Poza tym, wspólna gra może jeszcze mocniej gruntować więzi rodzinne i być świetnym sposobem na aktywnie spędzany czas wolny.

Ile trwa nauka technik tenisa ziemnego? 

Nauka tenisa trwa wiele lat i bardzo ważne są ciągłe, regularne treningi. Jak już powiedziałem wcześniej, gra w tenisa jest bardzo techniczna i bardzo trudna, ale również bardzo satysfakcjonująca.

Czego Ciebie nauczył tenis, wieloletnie treningi, wspólne zgrupowania i wyjazdy?

Nauczyłem się oczywiście grać, ale wieloletnie treningi dały mi dużo więcej- nauczyły mnie obowiązkowości, sportowej rywalizacji, dbałości o zdrowie. Wiem jak ważna jest aktywność fizyczna. Poza tym w tenisa mogę grać teraz wszędzie, nawet na końcu świata, wystarczy że mam partnera umiejącego trzymać rakietę. I czynię to często, zarówno z rodziną jak również z przyjaciółmi.

Autor Michał Rowiecki

Trener aktywności fizycznej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.