1. Dziel się, aby dziecko dzieliło się z Tobą.
Dziecko uczy się poprzez naśladowanie. Opowiadaj o swoim życiu, o tym co dla Ciebie ważne. O tym, co śmiesznego wydarzyło się w ciągu dnia, a co Cię nieco zaniepokoiło. Możesz porozmawiać o ostatnio przeczytanej książce, obejrzanym filmie czy zabawnej sytuacji z życia. Zaplanujcie wspólny wieczór, omówcie nadchodzący dzień. Niech codzienność stanie się dla was powodem do rozmów.
2. Zauważaj to, co dla dziecka ważne.
Maluch chce Ci przekazać to, co jest dla niego ważne. To, że będzie opowiadał o rzeczach, które dla Ciebie mogą wydawać się błahe dla niego stanowić mogą wartość. Bądź otwarta i zauważaj dziecko! Daj mu się wypowiedzieć na temat nowych zabaw w przedszkolu, stworzonych budowli z klocków lego czy tego, co działo się w szkole. Dla dziecka wartością może być nowa piłka, którą grało na WFie, tak samo jak dla Ciebie nowy laptop służbowy. Nie umniejszaj, a postaraj się słuchać z ciekawością.
3. Nie wypytuj o jedzenie, nie komentuj tego, co dziecko zjadło i w jaki sposób.
Postaraj się, aby przy posiłkach nie poruszać tematów tylko okołożywieniowych. One są ważne, ale najważniejsze jest, abyście pogłębiali więzi rodzinne. Rozmawiajcie o tym, co dla Was ważne nie patrząc na talerz drugiej osoby. Komentowanie tego, w jaki sposób je dziecko nie będzie dobrze wpływać na jego relację z jedzeniem ani na Waszą. Ty decydujesz o tym co podajesz dziecku oraz w jakim miejscu, natomiast oddaj mu decyzyjność w aspekcie tego czy zje oraz w jakiej ilości. Możesz również zaplanować wspólnie z maluchem kolejne posiłki. Zaprosić je do wspólnego przygotowywania dań. Na pewno będzie więcej bałaganu w kuchni, jednak również uwagi na wzajemne potrzeby, możliwość ciekawego spędzenia czasu wolnego i nauczenia się czegoś nowego.
4. Akceptuj uczucia dziecka.
Jednego dnia dziecko może nie chcieć opowiadać niemalże nic, innego nie uda mu się zamknąć ust. Raz możecie rozmawiać i śmiać się, a innego mogą płynąć Wam łzy przejęcia. Wszystkie emocje są ważne i o czymś szczególnym mówią. Nie tylko uśmiech jest ważny przy stole, czasami warto zadbać o to, aby pojawiły się emocje trudne- czyli rozmowa o tym, co dla was ważne, a równocześnie problematyczne. Problemy to naturalna część życia każdego człowieka- zarówno dorosłego, jak również dziecka. Nie bagatelizuj- słuchaj i postaraj się być rodzicem obecnym.
Rozmowy przy stole warto przenosić w inne miejsca domu, natomiast bezsprzecznie wspólne spożywanie posiłków może być zalążkiem ważnych rozmów i dzielenia się sobą wzajemnie!
W załączniku do tego artykułu znajdują się karty rozmów. Są to przykładowe zdania, które możesz wspólnie z dzieckiem poruszyć, aby dowiedzieć się o sobie wzajemnie czegoś więcej.
Nie można nie podziwiać obszernej analizy, jaką przeprowadziłeś w artykule. Szczegółowe rozwinięcie każdego punktu i uwzględnienie różnych perspektyw znacznie wzbogaciło treść.