5/5 - (13 głosów)
  1. Realizuj marzenia

Bądź czuła przewodniczką. Dobrą dla siebie i swoich najbliższych. Stwórzcie własną listę marzeń. W Paryżu może to być to śniadanie z na łące z widokiem na wieżę Aiffla. Koniecznie na kraciastym kocu z bagietką i słodkimi dżemami i miodem, a w Wenecji doświadczenie Karnawału z maską na twarzy i pełnym entuzjazmu i otwartości sercem. Taka lista przed każdą z podróży będzie dla Was podpowiedzią co jest ważne dla każdego z Was i na co zwracać uwagę. Niech każdy z Was doda swoją cegiełkę. Wspólnie stwórzcie na jej podstawie plan podróży. Pomóż dzieciom w kreowaniu swoich pragnień- pokaż miejsca, które mogą je zainteresować; wskaż atrakcje i ciekawostki.

2. Zaplanuj podróż zgodnie z potrzebami

Podróż oprócz sumy niemiernych pięknych chwil, odwiedzania nowych miejsc, poznawania świata, ludzi i potraw wiąże się z wyrzeczeniami. Dla dziecka, które utożsamia się jeszcze mocniej, ni z my, dorośli, z własnym domem może być to sytuacja trudna. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem na temat tego, czego się obawia i wspólnie postarajcie się odnaleźć rozwiązanie. Dla młodszych dzieciaczków warunkiem niemalże koniecznym jest ulubiona maskotka, kilka zabawek. Niech przeniesie kawałek swojego świata w którym czuje się bezpiecznie i szczęśliwie do nowej, nieodkrytej jeszcze krainy podróży. Pamiętajcie również o codziennych rytuałach. Jeśli dziecko śpi w ciągu dnia- stwórz tak plan dnia wyprawy, aby mogło przespać swoją drzemkę w spokojnym, cichym miejscu. Podobnie z godzinami posiłków, wieczornym kąpaniem, czy czytaniem książeczek przed snem. Dzieci lubią, jak dzień toczy się wyznaczonym i znanym rytmem.

3. Bądź gotowa na zmiany

Podróżowanie to karuzela zrealizowanych i niezrealizowanych celów. Nie wszystko jest od nas zależne. Czasami trzeba zmienić dzień zwiedzania, bo pogoda nie jest adekwatna do tego; czasami zwiedzić więcej, by kolejny dzień był przeznaczona na odpoczynek. Dzieci same podpowiedzą Ci, czy są nadal pełne energii i chęci do odkrywania nowości, czy wolałyby eksplorować najbliższą okolicę miejsca, w jakim mieszkacie regenerując siły. Każda forma wspólnie spędzonego na wakacjach (i nie tylko czasu) jest ważna.

4. Przekazuj swoją pasję

Dzieci nie uczą się przez to, co do nich mówimy, a przez pryzmat naszych zachowań. Niech więc nasze życie będzie pełne pasji i otwartości. Macierzyństwo to początek najwspanialszej drogi, a nie koniec pasji czy zainteresowań. Przeżywajmy to, co kochamy robić, razem z naszymi dziećmi. Uwielbiasz kolarstwo- nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spełniała się w tym wspólnie z całą rodziną. Kochasz malować, surfować czy grać na fortepianie? Przekazuj swoje pasje dziecku i wskazuj mu drogi do ich nauki i czerpania przyjemności. Kiedy dziecko zauważy ile radości i energii otrzymujesz realizując się w danych czynnościach będzie chciało tego spróbować/ doświadczyć/ przeżyć. Podróże są wspaniałą formą na rozpoczęcie przygody z nową dyscypliną sportową, odkrywaniem nowych zajęć i sposobów spędzania czasu.

5. Doświadczaj

Dzieci uwielbiają doświadczać dane miejsca, a nie tylko zwiedzać zabytki. Opowiedz im, dostosowaną do wieku i zainteresowań, historię tego punktu na liście podróży. Niech dowiedzą się, że zamek z bajek Disney’a istnieje naprawdę i położony jest całkiem blisko nas. Opowiedz, że Neuschwanstein, bo o nim mowa, to pierwowzór zamku Śpiącej Królewny. Opowiedz bajkę i wskaż, co jest w niej prawdą, a co zakorzenione zostało w wyobraźni jej twórcy. Przenieście się w czasy Śpiącej Królewny i napiszcie do niej list opowiadając o swojej wizycie w jej zamku, o przygodach i wrażeniach. Będąc nad morzem wykorzystajcie możliwość i wspólnie zbudujcie zamki z piasku. Bawcie się razem i twórzcie wspomnienia.

6. Doceniaj

Życie jest nieprzewidywalne. Czerpmy więc z niego tyle, ile jesteśmy w stanie. Bawmy się z dziećmi odkrywając piękno natury. Uczmy dzieci patrzenia na nowe rzeczy z niezwykłością i ciekawością. Każda podróż czegoś nas uczy, wskazuje nam nowe drogi i nieoczekiwanie uczy pokory, cierpliwości i radzenia sobie w sytuacjach ekstremalnych. Całe nasze życie jest podróżą.

Zgodnie z punktem 1 „Realizuj marzenia” stwórzcie własną listę marzeń. Wersja do wydruku i własnego użytku wraz z przykładem poniżej : )

Autor Jacqueline Rowiecka

Dietetyk kliniczny, psychodietetyk, metodyk Kids’ Skills

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.