Kiedy podróże z dziećmi są piękne i wartościowe?
Odpowiedź jest niezwykle prosta: kiedy szczęśliwe są zarówno dzieci jak również rodzice.
Co więc zrobić, aby urzeczywistnić idealny scenariusz podróży z dziećmi? Tą kwestię postaram się rozwinąć w dzisiejszym artykule.
Scenariuszy spędzania wakacji jest co najmniej tysiące. Jedni z nas wolą aktywnie chodzić z maluchami po górach, inni wypoczywać na piaszczystej, złotej plaży pod osłoną pełnej kokosów palmy z widokiem na ocean, jeszcze inni wybiorą pełne różnorodnych atrakcji duże miasta z drapaczami chmur. Są również tacy, co zdecydują się na urokliwą agroturystykę na łonie natury lub rejs statkiem.
Każda z rodzin jest inna i odmiennie odbiera piękno. Każda jest równocześnie wyjątkowa.
Jest jednak kilka tipów, które ułatwiają podróżowanie z dziećmi. Dzisiaj postaram się Wam je przedstawić.
Nie oszukujmy się: wyjeżdżamy po to, aby odpocząć.
A kiedy rodzice na wakacjach mają możliwość odpocząć? Kiedy ich maluchy bawią się doskonale w miejscu przystosowanym do ich wieku. Czy więc podczas podróży większość czasu spędzać musimy na placach zabaw? Zdecydowanie nie!
Istnieje niesamowicie wiele miejsc, które zachęcają maluchy do wspólnej zabawy, rozwijając ich kreatywność, wiedzę i samodzielność. Mówię tutaj o muzeach, które oferują dzieciom materiały, które maluchy rozwiązują spacerując po kolejnych salach; o interaktywnych wystawach; o różnorodnych możliwościach aktywności fizycznej i restauracjach przyjaznych rodzinom.
Podróżowanie to budowanie miłości. Podróżowanie to budowanie świadomości siebie samych. Podróżowanie to odkrywanie tych dobrych, ale również tych trudnych stron naszych najbliższych. Podróżowanie to bycie razem dla siebie!

Jak zaplanować podróż tak, aby była ona pełna atrakcji dla dzieci i dorosłych, aby nikt się nie nudził i aby wszyscy wynieśli z niej jak najwięcej dla siebie?
Na samym początku rozpocząć należy od dokładnego researchu miejsca, do którego wyjeżdżamy poznając jego klimat, kulturę, ciekawe miejsca i możliwości spędzania czasu wolnego.
Jak sądzę:
-nikt z nas nie wyobraża sobie lecieć do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i nie znać tradycji oraz obyczajów tego miejsca- musimy je zgłębić przed wylotem, aby móc spakować odpowiednie ubrania.
– podobnie, nikt z nas nie poleci na Karaiby bez wcześniejszego researchu pór roku, aby lecąc na wymarzone wakacje pod palmą dolecieć na porę deszczową i spędzić cały tydzień w domku lub namiocie.
Warto te informacje sprawdzić jeszcze przed wyborem miejsca i terminu. Czasami, dla nas, mieszkańców klimatu umiarkowanego- ciepłego odwiedzanie miejsc, gdzie panuje klimat równikowy może okazać się druzgoczącym zderzeniem z wysoką temperaturą.
W dzisiejszych czasach i dobie wszechobecnych informacji nie jest najmniejszym problemem, aby dowiedzieć się wszelakich informacji na temat miejsca, do którego się wybieramy. Wujek Google pomoże nam ze wszystkim. Wystarczy wpisać np. podróż do Nowego Jorku w styczniu i po kliknięciu w pierwsze linki odnajdujemy odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas kwestie.
Miejsca, które warto zwiedzić to element, który może zabrać nam najwięcej czasu. Należy przeanalizować dokładnie miasto, do którego się udajemy i okolice. Należy wziąć pod uwagę czas, kiedy publikowane były informacje, bo może się okazać, że opis na blogu pochodzi sprzed 2-3 lat i jest już nieaktualny, a dane miejsce zamknięte.
Ja zawsze wykonuję listę wszystkich atrakcji w okolicy, a następnie wybieram te, które dla mnie i podróżujących ze mną osób będą najciekawsze. Tworzenie takiej listy zajmuje mi od kilku godzin do nawet kilku dni. Dlaczego tak długo? Chcę, aby podróż była nie tylko przemieszczeniem się z miejsca A do miejsca B, ale przede wszystkim poznaniem kultury danego miejsca, jego smaków, tradycji. Łączę miejsca i wydarzenia historyczne, ważne postacie i bohaterów. Chcę dane miejsce kojarzyć nie z majestatyczną budowlą, lecz historią, która się z nią łączy.
Dla dzieci ma to niesamowite znaczenie. Kiedy odwiedzam z maluchami różnorodne miejsca opowiadam im historie, które się wydarzyły X lat wcześniej, w tym właśnie miejscu. Czasami odgrywamy scenki, rysujemy historię na kartach pamiętników czy przebieramy się jak miejscowi niegdyś mieszkańcy. To jest dla dzieci atrakcja, która tworzy wspomnienia. Dla dzieciaków rzadko kiedy oglądanie wielkiego zamku ma ponadprzeciętne znaczenie, ale walka pluszowymi lub plastikowymi szablami na jego dziedzińcu, a następnie pisanie listu do królewny uwięzionej w wieży nabiera już całkowicie innego znaczenia.
Czasami trzeba tak niewiele, aby dzieciom pokazać piękno świata. Musimy jedynie pamiętać, aby podróżowanie z dziećmi było poznawaniem go ich oczami.

Od czego zacząć podróżowanie?
Przede wszystkim warto zastanowić się gdzie jedziemy, co chcemy zobaczyć i odkryć oraz jakie wartości przekazać maluchom.
Jeżeli wybierzemy morze Bałtyckie to na pewno, dla najmłodszych podróżników, ważne będą łopatka i wiaderko oraz małe figurki i samochodziki, które tworzyć mogą historyjki w zbudowanym z piasku zamku królewskim
Jeżeli wybieramy się w Tatry czy Karkonosze nie zapomnijmy o mapie, która posłuży naszym dzieciom do odkrywania nowych miejsc. Niech same zaznaczają jakie skarby odnalazły na szlaku oraz jakie szczyty zdobyły. Inną opcją jest samodzielnie tworzona mapa przez dzieci, gdzie zaznaczają miejsca postojów, znalezione listki, szyszki czy kwiatuszki. Ważne są również spotkane zwierzątka.
Jeżeli wybieramy się do dużych miast to poszukajmy atrakcji dla dzieci. W Krakowie genialnym, zarówno dla dorosłych, jak również dzieciaczków, miejscem, jest Muzeum Krakowa, które znajduje się w urokliwych podziemiach sukiennic. Warto zajrzeć i upiec samodzielnie obwarzanka w Żywym Muzeum Obwarzanka oraz zobaczyć jak tworzona jest ceramika w Krakowskiej Hucie Szkła. Nie można ominąć Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema, Pracowni i Muzeum witrażu i wielu innych atrakcji.
Taki research miejsc- atrakcji dla najmłodszych, które cudownie wpisują się w możliwość zwiedzania 7 pięknych miast Polski przygotowałam dla Ciebie ja w formie przewodnika po Polsce dla dzieci. Książeczka „Siedmiomilowe Podróże” pokazuje 100 atrakcji dla dzieci! Wszystkie z nich są aktualne i idealnie dobrane dla dzieci w wieku 4-12 lat. Kupując książeczkę zyskasz czas dla siebie, mnóstwo inspiracji do podróży i wspaniały prezent dla Twojego malucha.
To książeczka, z której korzystać będziesz TY- jako rodzic i Twoje dziecko!
A ponadto, poza atrakcjami otrzymujecie 23 przepisy związane z prezentowanymi miastami w Polsce oraz 7 bajecznych opowiadań, które rozbudzą w dziecku ciekawość ich odkrywania. Kliknij w link poniżej i nie przeocz tej pozycji! To książeczka idealna dla każdego małego podróżnika!
-
Produkt w promocjiZESTAW „Siedmiomilowe Podróże” + jadłospis w formie kartPierwotna cena wynosiła: 161.50 zł.109.00 złAktualna cena wynosi: 109.00 zł.
-
„SIEDMIOMILOWE PODRÓŻE. Przewodnik po Polsce dla dzieci” -książka drukowana72.50 zł
Podróżując z moim maluchem od niemalże czterech lat i przemierzając tysiące kilometrów wiem, że szczęśliwe dziecko= szczęśliwy rodzic oraz szczęśliwy rodzic= szczęśliwe dziecko.
Także moim zdaniem, jako podróżnika, najważniejszym z elementów, przy planowaniu podróży jest to, aby wybrać takie miejsca i atrakcje, aby każdy mógł się zabawić, dowiedzieć czegoś nowego i miło spędzić wspólnie czas. Bez znaczenia, czy wybierzesz piękne wybrzeże Bałtyku, Oceanu Spokojnego czy wielkie miasta tętniące życiem najważniejsze jest, abyście tworzyli miłość i cieszyli się sobą nawzajem!
Na sam koniec, podsumowując: podróżowanie z dziećmi to niezwykła przygoda, do której jednak trzeba się odpowiednio przygotować!
- Pozwól wybrać dziecku ulubione ubranka i zabawki/ pluszaki (najlepiej w dedykowanej dla niego walizce- np. w kształcie samochodu)
- Razem z dzieckiem stwórz plan podróży i miejsc, które chcecie odwiedzić (możecie to zrobić w formie wydruku atrakcji lub rysunkowej, aby dziecku łatwiej było zrozumieć)
- Podróżuj tak, jak sami tego chcecie (all-inclusive lub wyprawa wysokogórska)
- Fotografuj utrwalając wspomnienia (i celebrujcie wspólne ich oglądanie po powrocie)
- Twórz historie miejsc, które poznacie (samodzielnie twórz scenariusz odwiedzanych miejsc)
A Ty od czego zaczynasz podróżowanie? Jakie elementy towarzyszą Ci zawsze?