Dietetyk dziecięcy, psychodietetyk a może dietetyk kliniczny? Kogo wybrać?
Jak znaleźć dobrego dietetyka dla Twojego dziecka?
Na początku spróbujmy wspólnie zastanowić się z jakimi problemami rodzie zgłaszają się do specjalisty od żywienia:
- Nietolerancje i alergie pokarmowe;
- Choroby metaboliczne np. cukrzyca typu 1;
- Dolegliwości związane z układem pokarmowym (np. zaparcia lub częste biegunki);
- Rozszerzanie diety;
- Neofobia żywieniowa i problemy z wykluczaniem przez malucha wielu produktów (tzw. „Niejadki”);
- Nadwaga i otyłość;
- Monotonna dieta oparta na wielu produktach wysokokalorycznych (tj. słodycze, kolorowe napoje, fast-foody);
- Problemy z konsystencją posiłków;
- Zaburzenia odżywiania (tj. anoreksja, bulimia).
Wybór dietetyka dla Twojego dziecka zależy zatem od objawów, które u niego występują
Jeśli potrzebujesz porady związanej z żywieniem w poszczególnych jednostkach chorobowych, alergiach i nietolerancjach poszukaj dietetyka dziecięcego, który będzie miał również specjalizację klinicznego dietetyka.
Jeśli zależy Ci na zbudowaniu trwałych nawyków żywieniowych dziecka, dobrej relacji z jedzeniem i urozmaiceniu posiłków warto spotkać się z psychodietetykiem dziecięcym.
Oczywiście podział nie jest jednoznaczny. Może okazać się, że dietetyk dziecięcy świetnie radzi sobie zarówno z zagadnieniami pscyhodietetycznymi i klinicznymi. Zanim więc umówisz się na konsultację zadzwoń, opowiedz o celu swojej konsultacji. Dietetyk odpowie Ci czy zajmuje się danym zagadnieniem lub gdzie szukać pomocy.
Sprawdź nasze konsultacje online z psychodietetykiem i dietetykiem dziecięcym:
Jak wygląda współpraca dietetyka z dzieckiem?
Jak znaleźć dobrego specjalistę dla Twojego malucha?
Zabiorę Cię dzisiaj za kulisy mojej pracy dietetyka dla dzieci. Zanim ruszymy do gabinetu warto porozmawiać o obawach i przekonaniach, które mają rodzice.
Co najczęściej słyszę?
- Im więcej dziecko zje tym lepiej.
- Rodzic powinien kontrolować dziecko przy stole.
- Jego nadmierna masa ciała to nasza rodzicielska porażka.
- Oglądam Panią Zosię na Instagramie i ona powiedziała, że powinnam dziecku podawać (…).
- Nasze dziecko nie je wielu produktów, źle je wychowaliśmy.
- Nadwaga? Otyłość? Wyrośnie!
A co z maluchem? Czy on wie dlaczego idzie do dietetyka dla dzieci?
Obawy dziecka zależą od jego wieku. Często maluchy boją się, że dietetyk to lekarz, który czasem nie kojarzy im się dobrze. Starsze dzieci i młodzież wstydzą się ważenia i mierzenia.
To ważne aby mieć na uwadze wszystkie te obawy i lęki zanim rozpoczniemy współpracę.
Często od tego zaczynam współpracę, żeby wiedzieć w którą stronę rodziców poprowadzi

No ale chodźmy dalej, zapraszam do gabinetu dietetyka dziecięcego
Dietetyk dziecięcy często kojarzy się z Panią w białym kitlu, która mierzy i waży za pomocą specjalnej wagi, a na koniec wręcza kartkę z gotowymi przepisami i zaleceniami.
Od kiedy zaczęłam pracować jako psychodietetyczka zauważyłam, że podstawą mojej pracy jest zbudowanie relacji. Rodzice przychodzą z wieloma problemami. Warto pamięta, żeby nie patrzeć na dziecko przez ich pryzmat bo wtedy łatwo stracić z oczu samo dziecko.
Jak wyglądają wizyty u dietetyka dziecięcego?
Pierwsza wizyta u dietetyka z dzieckiem
Na pierwszej wizycie zawsze spotykam się z dzieckiem i rodzicem. Poznajemy się bliżej.
Mój podopieczny opowiada nie tylko o jedzeniu ale również o tym kto jest jego superbohaterem i jakie ma hobby. Dzięki temu czuje, że nie jego problemy ale przede wszystkim on jest dla mnie w gabinecie najważniejszy.
W zależności od problemu pokazuję mojemu małemu podopiecznemu drogę, którą wspólnie będziemy pokonywa. Dziecko może wybrać spośród butów zaprezentowanych na obrazku te w których chciałby przebyć tę drogę.
Dzieci wolą poznawać to, co nowe i ciekawe zamiast rozmawiać o tym, co im nie wychodzi dlatego jako psychodietetyczka staram się pokazać im korzyści, które nastąpią dzięki zmianie nawyków żywieniowych nad którymi będziemy pracować.
Kolejne etap to wejście w świat dziecka
Proszę, aby spisał mi pomiędzy wizytami swój plan dnia, posiłki. W zależności od wieku może to zadanie wykonać z rodzicem lub sam. Proszę również, żeby zaznaczać aktywność fizyczną na karcie pracy i samopoczucie za pomocą buźki smutnej lub wesołej.
Na wizytach kontrolnych wspólnie omawiamy to, co dziecko zaprezentuje i szukamy tego, co można zmienić na lepsze. Z mojego doświadczenia dietetyka dziecięcego wynika, że dzieciaki naprawdę często są świadome swoich błędów, potrafią je wskazać, a nawet zaproponować zmianę.
Spotkania z dziećmi opierają się przede wszystkim na edukacji. Ja zawsze wykorzystuję filmiki, karty pracy i ciekawe materiały, tak żeby dziecko zaangażować w proces zmiany.
To co jest niezwykle ważne to świętowanie drobnych sukcesów. Często nawet jako dorośli nagradzamy się słodyczami, warto pokazać dziecku inne sposoby na uczczenie swoich sukcesów. To również jedno z zagadnień, które poruszamy na wizytach.

Jakie tematy poruszamy?
Najczęściej tematy dotyczą budowania zdrowej relacji z jedzeniem i zdrowych nawyków.
Rozmawiamy m.in :
- o tym dlaczego jemy,
- jakie posiłki i produkty powinny przeważać w naszym codziennym odżywianiu,
- jaki wpływ na nasze zdrowie ma aktywność fizyczna;
- o czytaniu etykiet (ten temat dzieciom bardzo się podoba);
- jak mądrze jeść słodycze i inne przekąski.
Tak naprawdę tematy spotkań zależą indywidualnie od tego z jakim problemem zgłasza się rodzic.
Jeśli będziemy mieli małego „niejadka” na pewno wprowadzimy trening jedzenia nowych produktów, wykorzystamy do edukacji bajki i ciekawe filmy.
Jeśli celem będzie zmniejszenie masy ciała, będziemy rozmawiać o sytości produktów, sporządzimy sobie zasady jedzenia słodkości.
Przy zaburzaniach odżywiania konieczna będzie edukacja z zakresu wartości odżywczych produktów, komponowania posiłków i budowania zdrowej relacji pozbawionej lęku.
Ile wizyt się odbędzie?
Ilość wizyt u dietetyka dziecięcego zawsze ustalamy w zależności od problemu z którym zgłasza się rodzi.
Nigdy nie przyspieszam procesu i drogi, którą dziecko ma przebyć ku zmianie na lepsze.
Warto pamiętać, że tutaj ważny jest czas i trzeba uzbroić się w cierpliwość. Podobnie jak uczymy się języka, nie wystarczą jedna lub dwie lekcje ale ćwiczenia i utrwalanie umiejętności każdego dnia.
Czy dziecko dostanie jadłospis?
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie.
Ja staram się nauczyć na wizytach zarówno dziecko i rodzica, jak samodzielnie komponować swoje posiłki.
Dobrze opracować z dzieckiem plan posiłków ale uwzględniając takie dania, które lubi.
Czy warto proponować nowości? Jak najbardziej ale ta decyzja musi być wspólna. Nie warto narzucać z góry swoich pomysłów i założeń bo maluch może się szybko zniechęci.
To co świetnie sprawdza się w mojej pracy to wykorzystanie kart z przepisami, które są naszym autorskim produktem. Dzieci lubią wybierać to, co widzą. Przepisy w formie rynkowej, które zachęcają do wspólnego lub samodzielnego gotowania.
Jak znaleźć dobrego dietetyka dziecięcego?
Na pewno warto poszukać specjalisty, który będzie fachowcem w swojej dziedzinie. Jeśli do mnie zgłasza się rodzic, którego dziecko boryka się z nietolerancjami i alergiami pokarmowymi odmawiam współpracy i pomagam znaleźć specjalistę, który jest w tym obszarze bardziej doświadczony ode mnie.
To co na pewno pomaga przy znalezieniu dietetyka dziecięcego lub psychodietetyka są opinie w internecie.
Drogi Rodzicu!
Pamiętaj, żeby znaleźć dla swojego dziecka takiego specjalistę, który pomoże mu w procesie zmiany, zarazi pasją do zdrowego stylu życia, a dziecko będzie się czuło przy nim bezpiecznie i będzie chciało wracać na każdą wizytę bez lęku, że zostanie ocenione.
Nie zwlekaj! Umów się na konsultację z dietetykiem dziecięcym już dziś!