Wakacje trwają. Dzieci spędzają znacząco więcej czasu w domu, a my, jako rodzice, chcąc zrekompensować naszym maluchom rozwijające zajęcia szkolne/ przedszkolne, planujemy im różnorodne czynności.
Jak zapewnić interesujące zajęcia przedszkolakowi?
Przede wszystkim zadecydujmy, co lubimy wspólnie robić. Wakacje to wspaniały czas, aby rozpocząć przygodę z nową dyscypliną sportową, odwiedzić niepoznane miejsca, przeczytać książki, na które nie mamy czasu w trakcie roku szkolnego czy wspólnie przygotowywać posiłki. Każda z tych czynności mogłaby odbywać się codziennie, jednak wakacje to czas, kiedy mając więcej przestrzeni, łatwiej nam podjąć pewne działania.
Pierwszą rzeczą, która kojarzy mi się z wakacjami jest sport, lub, rzetelniej naukowo mówiąc, aktywność fizyczna.
Możliwości jest mnóstwo: tenis, pływanie i inne sporty wodne, golf, jazda na rowerze, szachy. To tylko kilka przykładów, które mnie, jako pierwsze, przychodzą do głowy. Każdą z tych dyscyplin już przedstawiłam mojemu Maluchowi. Szczególnie w czasie wakacji spędzamy dużo czasu na wspólnych aktywnościach. Jakie korzyści niesie za sobą aktywne spędzanie czasu wolnego?
Przede wszystkim pogłębiamy więzi rodzinne, wskazujemy na wartość rodziny i możliwości spędzania czasu wolnego. Zarażamy również nasze dzieci chęcią do ruchu. Zaszczepiamy w nich pasję do sportu. Sport uczy wytrwałości, cierpliwości i pokory. Może być jednym z najlepszych nauczycieli naszych maluchów. Niewątpliwą korzyścią jest również wzmacnianie koordynacji ciała, poprawa koncentracji i wytrwałości.
Kiedy spędzamy lato w mieście wybierajmy się na wspólne przejażdżki rowerowe, gdzie każdy z nas będzie miał swój rower (nie mówię tutaj o trzy-, cztero-, pięciolatku w foteliku rowerowym), zarezerwujmy kort tenisowy lub potruchtajmy wspólnie po parku.
Kiedy będziemy na wakacjach nad morzem wybierzmy jedną z możliwości sportów wodnych- wachlarz możliwości jest przeogromny, a radość dziecka lubiącego zabawy w wodzie nie do opisania.
Świetną inicjatywą są również organizowane rodzinne olimpiady- zawody w podskokach, biegach krótkodystansowych, ćwiczeniach hula-hop i wszystkich czynnościach, które możemy wykonywać na ogródku.
Kolejną aktywnością, choć zdecydowanie mniej aktywną, jednak podobnie budującą więzi rodzinne i wspierającą rozwój kreatywności i wyobraźni są zabawy w domowym zaciszu lub na ogródku/ działce rekreacyjnej. Co więc możemy wspólnie robić:
– grać w gry planszowe. Tutaj świetną propozycją jest chińczyk, skoczki, gry logiczne czy proste gry strategiczne
– układać puzzle. Dla maluchów i początkujących ułożenie 60 elementów nie będzie łatwe, jednak to jedynie kwestia wprawy i przejścia na level 200/400 elementów (aż do 1000 i więcej sztuk puzzelków)
– tworzyć różnorodne konstrukcje z lego, by kolejno inscenizować scenki/ historie bohaterów- figurek. Jest to świetna zabawa dla maluchów i dorosłych. Jedni odnajdą się lepiej w pierwszej części (budowaniu), inni w drugiej (odgrywaniu historyjek) – piękna jest nasza różnorodność
– opowiadać baśnie i czytać książeczki. Książki i opowiadania (również słuchane w formie audiobook’ów) rozbudzają wyobraźnię naszych dzieci, wzbudzają ciekawość świata, chęć poznawania innych kultur, smaków i tradycji. Książeczką, która zdecydowanie zawiera wszystkie te elementy są Siedmiomilowe Podróże. Zabierze ona Malucha w bajeczny świat zdrowych nawyków żywieniowych, rozbudzi ciekawość poznawania naszego kraju i przeniesie dziecko w przyszłość, przeszłość, w góry jak również głębiny Oceanu.
-
ZESTAW „Siedmiomilowe Podróże” + jadłospis w formie kartProdukt w promocji109.00 zł
-
„SIEDMIOMILOWE PODRÓŻE. Przewodnik po Polsce dla dzieci” -książka drukowana72.50 zł
– wspólnie gotować i przygotowywać posiłki. To coś, co my, w Dziecięcej Akademii Dietetycznej, stawiamy jako jeden z fundamentów miłości rodzinnej i budowania zdrowych nawyków żywieniowych. Dzieci stać się mogą MasterChefami samodzielnie decydując co i w jakiej formie chcą wykonać.
– budować świat lalek/ pluszaków. Tutaj w grę wchodzą wszelkie obowiązki i zadania naszych bohaterów. Dziecko utrwala dzięki temu konieczności pewnych zachowań- poranną higienę, spożywanie posiłków i ich ramy, obowiązki domowe, wizyty u lekarzy, kiedy to konieczne
– budować drewniane tory dla pociągów tworząc całe miasta i przejazdy. Nie jest konieczne, abyśmy mieli gotowe drewniane domki, tunele, postacie- całe zestawy klocków. Możemy wykonać je samodzielnie z dziećmi. Wystarczą kolorowe kartki, klej i nożyczki. Trzeba tak niewiele, aby móc zrobić coś wielkiego w oczach dziecka.
– malować, rysować, kreślić, kleić i wycinać. I tutaj, już na podsumowanie mojego wakacyjnego, pisanego z basenu, artykułu chciałabym Wam wskazać na dedykowane karty pracy dla maluchów, które pobierać możecie w naszej zakładce- karty pracy całkowicie za darmo, aby budować zdrowe nawyki, rozwijać umiejętności i ciekawość świata u maluchów.
Wakacje to również cudowny czas na wszelkiego rodzaju wyjazdy, tripy i urlopy. Być w innym miejscu to zmieniać siebie, budować rodzinę i móc być dla siebie i innych w pełni (bez głowy pełnej zobowiązań zawodowych).
A jak Wy spędzacie wakacje? Jakie są Wasze pierwsze skojarzenia z hasłem: wakacje?
Poniżej znajdziesz Planner wspólnego czasu. Zaplanujcie ze swoją pociechą każdego dnia choć chwilę dla siebie razem. Może to być układanie puzzli, wesołe czytanie, wyjście w góry czy wspólne gotowanie.