Usługi cateringu dietetycznego rozwijają się niezwykle dynamicznie. Czym są?
Przypomnę lub wytłumaczę:
Catering dietetyczny (dieta pudełkowa) jest formą usług polegających na dowozie pod wskazany przez klienta adres zestawu posiłków spersonalizowanych pod względem ilości, kaloryczności oraz rodzaju diety. Posiłki przygotowywane są przez zespół kucharzy na podstawie jadłospisów zgodnych z wymaganiami IŻŻ oraz FAO/WHO, opracowanych przez dietetyków z uwzględnieniem zbilansowania diety. Proces ten genialnie ukazany jest na poniższym rysunku:

A więc klient wybiera samodzielnie rodzaj diety, jej kaloryczność oraz ilość posiłków. Przygotowywane są one w przedsiębiorstwie dnia poprzedzającego zamówienie. Klient otrzymuje je w nocy lub późnym popołudniem. W ciągu dnia cieszy się regularnie spożywanymi, różnorodnymi posiłkami.
Przedsiębiorstwa oferujące zewnętrznie dostarczane diety pudełkowe często pozwalają na eliminację konkretnych składników/ posiłków, których klienci nie lubią lub nie powinni spożywać ze względów zdrowotnych. Coraz większa ich ilość firm udostępnia opcję darmowych konsultacji z dietetykiem przed rozpoczęciem zamówienia. Jednak nie wszystkie.
Z mojego doświadczenia, jako co-ownera jednego z przedsiębiorstw oferujących diety pudełkowe wynika, że znakomita większość społeczeństwa doskonale wie, czym jest catering dietetyczny, a olbrzymia ilość osób miała okazję już go spróbować. Usługi te są szczególnie popularne w dużych miastach. Wpływa na to wiele czynników.
Jedni próbują i rozpoczynają odżywianie się w oparciu o diety pudełkowe na czas nieokreślony. Mam klientów – przyjaciół, którzy zamawiają boxy od czterech lat z wyjątkiem jedynie wakacji, wyjazdów czy delegacji. Inni próbują i nie chcą kontynuować. Powody są różnorodne:
- brak możliwości samodzielnego decydowania o tym, co się zje na śniadanie czy obiad;
- inne, niż preferowane według domowego gotowania, smaki;
- czynniki ekonomiczne.
Determinanty, które wpływają na zamawianie diety pudełkowej przez dorosłych są już znane. Naukowcy i praktycy (czuję się obecna w obu tych grupach) wymieniają brak czasu na gotowanie, brak pomysłów na posiłki, monotonię jadłospisu, gdy odżywiają się samodzielnie, chęć redukcji masy ciała czy też zalecenia lekarskie o konieczności odżywiania się w oparciu o konkretny rodzaj diety (np. diety eliminacyjne).
Przechodząc do sedna tematu, a więc czy catering dietetyczny dla dziecka jest dobry?
Młodzi rodzice żyją coraz szybciej, więcej czasu spędzają w pracy, a wolny czas chcą spędzać z dziećmi bawiąc się razem czy realizując wspólne pasje (np. grając w tenisa czy spacerując), a nie przygotowując posiłki. Zmienia się styl życia ludzi. W społeczeństwie widoczna jest również większa świadomość rodziców, także w sferze żywieniowej. Rodzice zdają sobie sprawę jak ważna dla rozwoju dzieci jest dieta i starają się dostarczać im pełnowartościowych posiłków. Łączenie pracy zawodowej z obowiązkami nie jest jednak takie łatwe.
Czy więc catering dietetyczny dla dziecka to opcja idealna? Moja odpowiedź to: zależy!
Niektórzy, nieco złośliwi, twierdzą, że na większość pytań typu- tak czy nie – odpowiadam: to zależy. Nie wiem, czy to prawda, ale w tym przypadku odpowiedź jest wielopłaszczyznowa i indywidualnie uzależniona od rodziny oraz dziecka. Przeanalizujmy więc plusy i minusy.
Zacznijmy od plusów diety cateringu pudełkowego dla dzieci
- Catering dietetyczny dla dzieci pozwala na regularność spożywanych posiłków. Dziecko otrzymuje zestaw dań, które wymagają jedynie końcowej obróbki termicznej (podgrzania). Najczęściej jednak jest możliwość takiego wyboru posiłków, aby zjeść dania konieczne do podgrzania w domu, a do szkoły czy na zajęcia po-lekcyjne zabrać ze sobą posiłki gotowe do spożycia. Dziecko ma więc zapewnionych pięć posiłków, które spożywać może w określonych porach.
- Dieta pudełkowa dla dziecka pozwala na odpowiednią kaloryczność posiłków w ciągu dnia oraz prawidłowe ich zbilansowanie. Z nas, rodziców, spada obowiązek zatroszczenia się o to, aby dieta naszych pociech była bogata w witaminy i minerały, wartości odżywcze, dostarczała odpowiedniej ilości kalorii. Nie musimy zastanawiać się jakie posiłki dobrać do jadłospisu, aby były zdrowe, smaczne i różnorodne.
- I właśnie – dieta dziecka jest różnorodna. Każdego dnia posiłki są inne. Nie powtarzają się, z reguły, dwa takie same dania w przeciągu kilku miesięcy. Dziecko ma możliwość próbowania nowych smaków, poznawania różnorodnych posiłków i produktów. Jego dieta nie ogranicza się do kanapek czy owsianek na śniadanie, kilku rodzajów zupy i tostów na kolację. Dziecko próbuje różnorodnych posiłków, których korzenie sięgają niemalże całego świata. Oczywiście, wszystko zależy od dietetyka, który przygotowuje jadłospis dla danej firmy, ale przeważająca większość oferuje smaki całego świata.
- Dieta pudełkowa dla dzieci pozwala na odżywianie się zgodne ze światopoglądem/ wyznawaną filozofią. Nie spożywacie mięsa w rodzinie? Dziecko otrzymuje prawidłowo zbilansowaną dietę wegetariańską. W restauracjach/ stołówkach (na szczęście coraz rzadziej) dania wegetariańskie/ wegańskie nie są zbyt popularne, a jeżeli występują ograniczane są do naleśników czy pierogów. Dziecko odżywiać się będzie zgodnie z zasadami, na jakich rodzicom zależy.
- Nietolerancje pokarmowe/ alergie pokarmowe są częstym powodem, dla którego rodzice zamawiają dla dziecka catering dietetyczny. Obawiają się samodzielnego komponowania posiłków dla dziecka, nie znając się na dietetyce klinicznej i czują się bezpieczniej, gdy ktoś inny zadba o jego dobro. To świadoma i mądra decyzja. Szczególnie na początku, gdy rodzic nie wie w jaki sposób powinien zmienić odżywianie dziecka oraz przekształcić je dla całej rodziny. W takim przypadku bardzo ważna jest konsultacja z dietetykiem przez wykupieniem abonamentu cateringu dietetycznego dla dziecka. Specjalista ds. żywienia na podstawie wywiadu oraz wyników badań będzie mógł rozwiać wszelkie wątpliwości, dobrać odpowiednią dietę i wskazać zalecenia żywieniowe.
- Diety pudełkowe dedykowane są również osobom zmagającym się z jednostkami chorobowymi i koniecznością stosowania konkretnego rodzaju diety. W takim przypadku specjalistyczne diety oferowane przez przedsiębiorstwa oferujące catering dietetyczny dla dzieci są pewnością dla rodziców, że dzieci otrzymują wartościowe posiłki zgodne z koniecznymi zaleceniami lekarza. Gotowanie dla jednej osoby jest również uciążliwe, dlatego z takiego rozwiązania klienci korzystają coraz częściej. Podobnie, jak w przypadku nietolerancji/ alergii pokarmowych, ważna jest konsultacja dietetyczna.
Taką konsultację oferujemy również my. Warto zajrzeć TUTAJ i sprawdzić czym się zajmujemy i w jaki sposób możemy Ci pomóc. Przed wyborem abonamentu cateringu dietetycznego dla dziecka bardzo ważna jest konsultacja dietetyczna.
W czym Ci pomożemy i dlaczego warto wybrać akurat naszą konsultację?
- indywidualnie ustalimy odpowiednią kaloryczność posiłków – pamiętaj, że zapotrzebowanie kaloryczne uzależnione jest od różnorodnych czynników. Pod uwagę wziąć należy nie tylko wagę dziecka, aktywność fizyczną, wiek i wzrost, ale również choroby i indywidualne zależności;
- wybierzemy rodzaj diety najbardziej odpowiadający potrzebom Twojego dziecka oraz ilość posiłków – wskażemy co jest ważne przy wyborze. Może być tak, że będzie konieczność zamówienia trzech posiłków, a dwóch skomponowania indywidualnie, aby zapewnić dziecku wszystkie niezbędne wartości. Nie ma jednego, uniwersalnego, najlepszego sposobu żywienia. Dietetyk pomoże w wyborze zindywidualizowanej pod potrzeby Twojego dziecka diety;
- pomożemy w budowaniu prozdrowotnych nawyków żywieniowych. Wskażemy na co zwracać uwagę w dni wolne od zamówień diety pudełkowej (np. w weekendy), aby cała rodzina mogła spożywać te same (lub na bazie głównego posiłku i indywidualnych jedynie modyfikacji) posiłki.
- wskażemy o co dopytać przed zakupem cateringu dietetycznego dla dziecka oraz w jaki sposób analizować jadłospisy. Możemy również samodzielnie się tym zajmować, a Tobie przekazywać informacje zwrotne – o co warto byłoby jeszcze zadbać, co zmienić, urozmaicić, czy jak wdrożyć do stylu życia całej rodziny.

A czy są jakieś minusy zamawiania cateringu dietetycznego dla dziecka?
- Posiłki diety pudełkowej dziecko otrzymuje gotowe. Czasami jedną rzeczą, którą musi uczynić to podgrzać w mikrofalówce. Nie ma ono możliwości uczestniczenia w całym procesie przygotowywania dań, a przez to uczenia się prozdrowotnych nawyków. Gotowanie czy przygotowywanie dań rozpoczyna się w chwili ich planowania, następnie zakupów i przyrządzania. To cały proces, w którym warto, aby dziecko uczestniczyło. Czy jednak jest jakaś rada/ recepta na to, aby nauczyć tego dziecko i równocześnie zamawiać catering dietetyczny? Ależ oczywiście. Proponuję, aby w czasie, kiedy rodzice mają więcej czasu wolnego (np. w weekendy) zapraszać dziecko do wspólnego gotowania i poznawania całego procesu. A więc niech sobota będzie dniem zakupów, a niedziela rodzinną przygodą w kuchni. Tutaj, szczególnie dla mniejszych pociech- wczesnoszkolnych- polecam nasze darmowe przepisy w formie rysunkowej. Kliknij TUTAJ i sprawdź.
- Catering dietetyczny z góry narzuca posiłki, a więc kiedy dziecko ma ochotę np. na wieczorne tosty, a w pudełku widzi kolorową sałatkę przeżywa dylemat. Często pozostawia posiłek nie zjadając go, a podjadając słone przekąski czy pozostaje głodne. Nie jest to dobra praktyka. Podczas naszych konsultacji przed wyborem diety pudełkowej proponujemy dziecku mapy zadowolenia ze smaków. Ustalamy wspólnie zasady jak postępować w takiej sytuacji i planujemy dni z jadłospisem kreowanym według preferencji dziecka. Czy to działa? Z naszej praktyki wynika, że tak!
- Czasami zdarza się, że smaki, które otrzymuje dziecko w pudełkach całkowicie nie odpowiadają jego kubkom smakowym. Jest to szczególnie zauważalne, kiedy dziecko rozpoczyna przygodę z dietą pudełkową. Co zrobić w takim przypadku? My, podczas naszych konsultacji, proponujemy dziecko tworzenie urozmaiceń/ „ulepszeń” danego posiłku w oparciu o wcześniej uznane przez dwie strony (dietetyka i dziecko) zasady. Nie polewamy więc każdego posiłku czekoladą, ale do sałatki możemy dodać np. chrupiącego tosta przygotowanego w piekarniku, co urozmaici smak i zachęci dziecko do spożycia całego posiłku.
Ile kosztuje dieta pudełkowa dla dzieci?
Cena diety pudełkowej dla dzieci uzależniona jest od ilości posiłków i kaloryczności, oraz, przede wszystkim, od przedsiębiorstwa, które je oferuje. Duża część z nich preferuje dla dzieci diety o kaloryczności 1000-1500 i od 3 do 5 posiłków w ciągu dnia. Dzienna cena diety pudełkowej oscyluje w przedziale 30-60 zł.
Pamiętaj, od Ciebie, rodzica, zależy w jaki sposób odżywiać się będzie Twoje dziecko. Zadbaj o jego zdrowie podając mu każdego dnia prawidłowo zbilansowane posiłki. A w dni wolne od pracy daj mu jak najwięcej, ile tylko możesz i chcesz, czasu wolego i buduj prozdrowotne nawyki wspólnie gotując!
Zanim zamówisz catering dietetyczny dla dziecka przetestuj nasze weekendowe menu!
Dzisiejsze karty z menu są wyjątkowe. Zdradzam Wam bowiem jedno z materiałów, które wykorzystujemy podczas naszych konsultacji. Na czym polega zadanie?
W pliku pdf znajduje się karta jadłospisu weekendowego. Jeśli dziecko w ciągu tygodnia odżywia się w oparciu o dietę pudełkową w weekend zaplanuje to, czego mu brakowało. Ważne jest to, aby dziecko mogło zaplanować wcześniej te posiłki, a w konkretnym dniu je przygotować. W naszej praktyce często analizując posiłki tworzymy przepisy dla dzieci na podstawie tego, co wpisały na listę. Otrzymują od nas karty z posiłkami. Załączamy trzy przykładowe: śniadanie, obiad oraz kolację.
A na naszą konsultację dietetyczną dla dziecka zapisać się możesz TUTAJ! Jego dobro to nasze wspólne wyzwanie!