Aktywność fizyczna pełni istotne funkcje dla funkcjonowania naszego organizmu. Wskazuje się na korzyści m.in. dla układu krwionośnego, oddechowego, pokarmowego jak również układu ruchu. Oddziałuje ponadto na nastrój człowieka, dodaje energii i wpływa na samoocenę.
Jakie korzyści niesie dla dziecka?
Pierwszą rzeczą, o której chciałbym wspomnieć jest tworzenie więzi rodzinnych. Wspólne uprawianie sportów jest zarażaniem pasją do sportu dziecka, kształtowaniem jego charakteru oraz tworzeniem wspólnych, rodzinnych wspomnień. Pamiętam, że ja od najmłodszych lat wspólnie z rodzicami i rodzeństwem wspinałem się po górach, jeździłem na rowerze, zimą-na nartach. Dziś to uwielbiam, a tamte chwile wspominam z wielką przyjemnością.
Kolejną, bardzo istotną kwestią jest uczenie się pozytywnych wartości. Dziecko uczy się dążenia do wyznaczonego celu, niepoddawania się (przy nauce techniki danego sportu), rozwija ambicję i wyobraźnię.
Ponadto specjaliści z Laboratory of Biochemistry and Neuroscience Universitety od Tsubaka wskazują, iż regularna aktywność fizyczna oraz prawidłowe nawyki żywieniowe wpływają na rozwój nowych sieci neuronowych, które poprawiają zdolność nauki i koncentracji u dziecka. A więc u dziecka aktywnego fizycznie wskazuje się na większą wytrwałość oraz szybsze podejmowanie decyzji.
Niewątpliwą korzyścią jest ponadto wzmacnianie koordynacji ciała. Dzięki ćwiczeniom fizycznym dotlenia się organizm, wzmacnia kości oraz poprawia wydolność całego organizmu. Sport wpływa na osiąganie prawidłowej masy ciała, a tym samym zapobiega rozpowszechniającej się pandemii otyłości wśród dzieci.
Zapraszam Cię do zapoznania się z kartami pracy i 10-dniowym wyzwaniem ku prozdrowotnym nawykom. Aby rozpocząć regularnie trenować potrzebny jest czas i motywacja. Przedstawiam Ci więc 10 dniowe wyzwanie. Wśród elementów prozdrowotnych, które chcę utrwalać wymieniłem regularne spożywanie posiłków (zgodność z zasadą 80/20), odpowiednie nawodnienie oraz aktywność fizyczna i jej rodzaj.
Powodzenia! Ja też biorę w nim udział