Wiedza o kosmosie jest niezwykle fascynująca. I to niezależnie od wieku. Definitywnie również Kosmos nie jest prostym tematem. Pozwólmy dzieciom jednak poznawać tajemnicze otchłanie, planety. Przewodnikiem po tym świecie jesteśmy my- rodzice.
Jednocześnie pamiętajmy, że, aby uczynić temat kosmosu bardziej przystępnym warto (propozycje Smyka):
- Zaproponować smykowi wycieczkę do centrum naukowego, obserwatorium astronomicznego czy planetarium. Wiele z takich instytucji organizuje specjalne pokazy lub wystawy dla dzieci, podczas których specjaliści opowiadają o kosmosie w łatwy do zrozumienia sposób.
- Pomóc dziecku w samodzielnych obserwacjach astronomicznych. Na początku można opowiedzieć o najbardziej znanych gwiazdozbiorach (warto posłużyć się jedną z wielu map nieba dostępnych online bądź specjalną aplikacją), a następnie, gdy pogoda będzie odpowiednia, wskazać je dziecku na niebie.
- Zachęcić dziecko do obserwacji kosmosu przez teleskop. Na rynku istnieją niewielkie teleskopy przeznaczone specjalne dla małych odkrywców, dzięki którym obserwacja nieba powinna być nie tylko niezwykle ciekawa, ale i kształcąca.
Wiedza zdobyta dzięki takim aktywnościom zwykle utrwala się w pamięci znacznie silniej, niż informacje wyczytane w książce. Może być bardzo pomocna nie tylko w szkole, ale i w dorosłym życiu, dlatego warto być kreatywnym w poszerzaniu horyzontów dziecka i wykorzystywać w tym celu różne metody, nie wywierając przy tym na maluchu zbędnej presji. To, że interesuje się kosmosem, nie musi automatycznie oznaczać, że w przyszłości zostanie sławnym astrofizykiem. Wystarczy, że będzie miał ciekawe i rozwijające hobby.
Jest mnóstwo zabawek, książek, narzędzi edukacyjnych związanych z kosmosem. Sprawdźcie sami tutaj!
A tymczasem ja proponuje karty edukacyjne do rodzinnej przygody!