Dla kilkulatka czas jest pojęciem abstrakcyjnym. Słyszysz od swojego przedszkolaka: „jutro robiliśmy szałas w przedszkolu” lub „wczoraj będziemy już na wakacjach „? Mieszanie czasu przyszłego ze słowem wczoraj i czasu przeszłego z „jutro” nie jest niczym dziwnym dla maluchów. Aby ułatwić im zrozumienie kiedy coś ma się wydarzyć i kiedy będzie weekend stworzyłam planer dnia dla dziecka.

Planer możecie uzupełniać wieczorem na temat dnia, który właśnie minął lub na kolejny dzień, który nadchodzi. Możecie uzupełnić podstawowe pola na cały tydzień- np od poniedziałku do piątku przyklei ć rysunek dziecka wstającego z łóżka, a w weekend przykleić rysunek dziecka śpiącego, bez konieczności wstawania na budzik. Późniejsze zadania w ciągu dnia możecie również uzupełniać z wyprzedzeniem, aby dziecku ułatwić poranną rutynę- ubieranie, mycie zębów, śniadanie i wyjście do przedszkola. Możecie zaznaczyć w jakie dni dziecko ma zajęcia dodatkowe, a kiedy umówiona jest wizyta lekarska.

Jeżeli nie znajdziecie odpowiedniego rysunku to nic nie szkodzi- narysujcie ją sami! I oczywiście możecie przez cały tydzień używać tej samej ikonki- np. wieczorne kąpanie- wystarczy, że wydrukujecie planszę na stronie 3 7x.

Jak może wyglądać przykładowy tydzień?

W przykładzie dziecko ma ustalony plan poranka- rozpoczyna się od pobudki, aby kolejno wymyć się, ubrać, zjeść śniadanie i wyruszyć do przedszkola. W weekend pokazane jest, że dziecko śpi, co oznaczać może, iż nie będzie musiało wstać na wyznaczoną godzinę do przedszkola, a następnie wskazane są plany na sobotę i niedziele- letni odpoczynek, a w niedziele wędrówka górska.

Jeżeli jedna plansza to zbyt mało na zaplanowanie dnia dla malucha wydrukujcie ich więcej (zwiększamy ilość strony 2), aby wszystkie czynności ważne dla dziecka mogły się na niej znaleźć.

W pokoju pełnym zwierząt dziecko wskazaną ma poranną rutynę, ale również pokazany jest obiad, zajęcia dodatkowe (laboratorium małego naukowca, basen i zajęcia z gry na skrzypcach), kolacja, obowiązki domowe (zmywanie naczyń), wieczorna kąpiel i sen.

A jak wyglądać będzie dzień Twojego malucha? Pobierz, wydrukuj, wytnij i przyklej!

Do dzieła!

Rysuneczków jest wiele (wszystkie na stronie 3), ale jeżeli nie znajdziesz tego, którego szukasz, narysuj je ze swoim maluchem samodzielnie! To, jaka będzie dokładna interpretacja rysunków zależy jedynie od Was. Pierwszy rysunek może oznaczać między innymi poranną higienę, mycie rąk po zabawie, mycie rąk przed posiłkiem, wieczorne mycie- zależy na jakich czynnościach do opanowania przez dziecko Ci zależy i na co chcecie zwrócić szczególną uwagę.

Autor Jacqueline Rowiecka

Dietetyk kliniczny, psychodietetyk, metodyk Kids’ Skills