Wg raportu „Życie przed ekranem. Jak wpływa na wzrok Polaków?” firmy wokularach.pl:
- Statystyczny Polak spędza przed ekranami ponad 10 godzin dziennie! Co odpowiada 159 dniom w ciągu roku!!!
- 82% ankietowanych w wieku 15-35 lat zabiera telefon komórkowy ze sobą wszędzie: na spotkania towarzyskie, do toalety czy sypialni.
- Ponad połowa dorosłych Polaków (57%) zadeklarowała, że od wybuchu pandemii sięga po smartfon częściej niż wcześniej.
- W 2020 roku statystyczny Polak oglądał telewizję średnio przez 4 godziny i 24 minuty dziennie, czyli przez 67 dni.
- Biorąc pod uwagę czas spędzany online Polacy plasują się poniżej średniej światowej, która wynosi 6 godzin i 42 minuty dziennie (wynik Polski to 6:02). Najwięcej czasu w sieci spędzają Filipińczycy (10:02) oraz Brazylijczycy (9:29), a najmniej Japończycy (3:45)
Przyjrzyjmy się teraz zaleceniom specjalistów. Według oficjalnych rekomendacji Amerykańskiej Akademii Pediatrów dzieci do 18 miesiąca życia nie powinny mieć dostępu do ekranów, natomiast WHO wydłuża ten czas do drugiego roku życia. W wieku 2-5 lat czas spędzony przed ekranem nie powinien być dłuższy niż godzina. Eksperci podkreślają „im mniej, tym lepiej” oraz zachęcają do wspólnego oglądania treści z dzieckiem, wchodząc z nim w interakcje, rozmawiając o tym co obejrzał oraz dostosowując rozrywkę do poziomu rozwoju dziecka, zwracając szczególną uwagę na treści nacechowane agresją. Naturalnie im dziecko starsze, tym więcej czasu poświęca przed ekranem. Starsze dziewczęta więcej czasu poświęcają na media społecznościowe, a chłopcy na granie.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej zajrzyj do Krainy Psychologa i artykułu pt: „Jak ograniczyć dziecku czas ekranowy” lub kliknij TUTAJ.
Karty „pomysły na spędzanie wolnego czasu…” wydrukuj dwustronnie- z jednej strony jest obrazek, z drugiej jego opis.