My, dorośli, często mówimy: „muszę się zrelaksować”, „potrzebuje naładować akumulatory energii”. Nasze zasoby psychoenergetyczne wyczerpują się poprzez wykonywanie codziennych obowiązków, wyzwania zawodowe, niekiedy choroby, problemy, ale również codzienne życie.

Dzisiejsze karty pokazują w jaki sposób możemy odpoczywać oraz co może dodawać nam energii (oprócz oczywistych- zdrowego stylu życia, odpowiedniej ilości snu, prawidłowemu odżywianiu i nawadnianiu się, higienie osobistej itd). Pokazane są scenki ukazujące medytacje, spotkania z przyjaciółmi, SPA, malowanie, słuchanie muzyki.

Waszym zadaniem, wspólnie z dzieckiem, jest wskazanie w jaki sposób odpoczywa mama, tata czy też inne najbliższe osoby, np babcia i dziadek. Ich dobór zależy od rodziny, w jakiej wychowuje się dziecko. Niech maluch wskaże drogę, w jaki sposób możesz/cie to realizować. Wygospodarujcie razem przestrzeń, aby zapewnić swoim najbliższym czas dla siebie. Możecie napisać list do wszystkich osób z wyszczególnieniem co sprawia, że się relaksują i wskazać, aby robili to regularnie.

Nauczymy się dbać o siebie! Pokazując dziecku, że sami o siebie dbamy ono zakorzeni w swojej podświadomości, aby tak czynić w przyszłości względem siebie samego. I pamiętaj, że nie mając zasobów psychoenergetycznych nie jesteś w stanie dzielić się nimi z nikim. Jak to mówił mój nauczyciel biologii w Liceum „z pustego nawet Salomon nie naleje”- z pozdrowieniami dla Pana Nowaka

Autor Jacqueline Rowiecka

Dietetyk kliniczny, psychodietetyk, metodyk Kids’ Skills