Z czym kojarzy się Wam listopad? Mnie, oprócz kolorowych, latających na wietrze liści, zdecydowanie z DYNIĄ. Będzie ona główną bohaterką jutrzejszego przepisu. Już dziś zajrzyjcie do listy zakupów, czy macie wszystkie składniki by móc je przygotować i do dzieła! Są delikatne i obłędnie pyszne.

Jeśli nie macie wszystkich składników potrzebnych do wykonania kopytek wydrukujcie naszą listę zakupów i wybierzcie się razem z dziećmi do sklepu. Świetna zabawa, wspólnie spędzony czas i poznawanie kolorowych warzyw wplecione w zadanie!

A teraz przedstawiam Wam 10 faktów o dyni (informacje pochodzą ze strony https://blog.liebherr.com):

  1. Świeża dynia z lokalnych upraw jest dostępna od sierpnia do listopada. Później jest zazwyczaj przechowywana z przeznaczeniem do sprzedaży. Warto wykorzystać ten czas na przygotowywanie smakowitych dań, takich jak zupa dyniowa (lub nasze KOPYTKA!)
  2. Dynia pochodzi z Ameryki Południowej. W Peru i w Meksyku dynie były spożywane już ponad 8000 lat temu. Wraz z odkryciem Ameryki dynia przybyła wreszcie z Ameryki do Europy.
  3. Dynia (Cucurbita L.) jest owocem jagodowym, a dokładniej jagodą o bardzo twardej skórce. Dynia może ważyć nawet do kilkuset kilogramów.
  4. Istnieje około 800 różnych odmian dyni. Jednak tylko około 200 z nich jest jadalnych. Oprócz mnogości gatunków, imponująca jest również różnorodność kolorów: biały, żółty, zielony, czarny oraz deseń plamisty lub w paski. Dynia jest zatem dostępna w wielu wariantach kolorystycznych. Ma również niezwykle zróżnicowane kształty: od okrągłych, owalnych niczym gruszka, poprzez dynie w kształcie cebuli, po gładkie lub z niewielkimi wyrostkami.
  5. Upewnij się podczas zakupu, czy dynia ma ogonek. Zdarza się, że dynie bez ogonków nie nadają się do spożycia. Ponadto dynia powinna zdawać się cięższa niż wygląda. Bardzo pomocny jest test polegający na opukiwaniu: jeśli dynia wydaje głuchy odgłos, oznacza to, że jest dojrzała.
  6. Do wyprodukowania jednego litra oleju z pestek dyni potrzeba 35 dyń. Olej z pestek dyni obniża poziom cholesterolu oraz zapobiega chorobom serca i układu krążenia. Zawiera witaminy A, E i K, pierwiastek śladowy selen, fitosterole i kwas linolowy. Dynia składa się w ponad 90 procentach z wody. Zawiera dużo beta-karotenu i ma wyjątkowo korzystny stosunek sodu do potasu. Sprzyja to prawidłowemu funkcjonowaniu mięśni i zapewnia zrównoważoną gospodarkę wodną. Zawiera również magnez, wapń, żelazo, fosfor i kwas krzemowy oraz witaminy B, C i D. Natomiast miąższ dyni jest wyjątkowo niskokaloryczny (zaledwie 25 kilokalorii na 100 gramów).
  7. Dynia jest poza tym popularną ozdobą podczas święta Halloween: wnętrze dyni się drąży, a w pozostałym miąższu dzieci uwielbiają rzeźbić twarze budzące dreszczyk grozy, zaś wewnątrz umieszczają świece. Wydrążoną dynię należy wewnątrz przepłukać octem, a z zewnątrz spryskać lakierem do włosów. Taki zabieg zabezpieczy ją przed pleśnią.
  8. W ciemnym miejscu dynie mogą przetrwać nawet kilka tygodni. Jednak po rozkrojeniu można je przechowywać w lodówce tylko do 30 dni.
  9. Mężczyznom w zaawansowanym wieku, cierpiącym na łagodny przerost prostaty, dynia przynosi ulgę w sposób biologiczny, a tym samym bez skutków ubocznych. Działanie zielonych nasion dyni jest udowodnione medycznie. Ziarno dyni zawiera mnóstwo cynku, a niedobór tego pierwiastka jest właśnie jedną z przyczyn problemów z prostatą.
  10. Rokrocznie, od września do listopada, w niewielkim mieście Ludwigsburg, organizowana jest wystawa dyń. Prezentowane są na niej wykonane z dyni fascynujące dzieła sztuki, nawiązujące do różnej tematyki.

Autor Jacqueline Rowiecka

Dietetyk kliniczny, psychodietetyk