Jakie jest życie przedszkolaka w świecie emocji?
W wieku trzech lat osobowość dziecka jest już wyraźnie zarysowana. Jest odrębną jednostką z poczuciem własnego „ja”. Wszystko co robi traktuje jako próbę swoich umiejętności. Ocenia swą sprawność fizyczną, umiejętność komunikowania się. Musi mieć poczucie sukcesu, by uczyć się nowych rzeczy i poznawać świat.

To jest czas, kiedy rozpoczyna rozumieć swoje emocje i beznamiętnie się nimi dzieli i je okazuje. Oczywiście już wcześniej wskazuje na swoje potrzeby. Pierwsze emocje można zaobserwować już w wieku poniemowlęcym, kiedy dziecko uśmiecha się czy też płacze/ krzyczy.

Rozwój emocjonalny dziecka w okresie przedszkolnym jest procesem, w którym powinni uczestniczyć RODZICE. Wszystkie emocje dziecka są ważne. Te pozytywne motywują je do podejmowania działań; negatywne budują mechanizmy obronne.

Pierwszym (i najważniejszym) zadaniem rodziców jest nauczenie:

-samoświadomości dziecka,

-rozróżniania emocji i sygnalizowania ich,

-technik i metod radzenia sobie z trudnymi emocjami,

-komunikowania potrzeb ,

-wyrażania ich w różnorodny sposób.

Dziś przychodzimy do Was z kartami, które mogą być pierwszym narzędziem do rozpoczęcia przygody z emocjami. Wspierają one rodzinne rozmowy, pomagają dzieciom w koncentracji i łączeniu emocji z sytuacjami.

Pierwsza część (pierwsze dwie strony) to nauka identyfikacji emocji na podstawie mimiki twarzy- kobieta przeżywa radość, smutek, złość, zażenowanie itd. Waszym zadaniem jest określenie towarzyszącej jej emocji.

Kolejne 3 strony załączonego dokumentu .pdf przedstawiają sytuacje z życia codziennego. Przeanalizujcie wspólnie co dziecko przeżywa będąc uczestnikiem takich scen. Wymieńcie również inne, ważne dla Was momenty życia i porozmawiajcie o emocjach.

Niech rozmowa nie skończy się jedynie na określeniu emocji. Pójdźcie krok dalej i porozmawiajcie o tym, jak możecie sobie radzić z takimi emocjami/ jak je okazywać. Co jest dla Was wspierające w takich momentach; co pomaga przetrwać ciężkie chwile, a co urzeczywistnia Waszą radość.

Wspaniałej zabawy w świecie emocji!

Autor Jacqueline Rowiecka

Dietetyk kliniczny, psychodietetyk