Dziecko, które musi zawsze zjeść wszystko co otrzyma na talerzu, zagłusza sygnały płynące ze swojego organizmu. Powinno skończyć posiłek wtedy, kiedy jego wewnętrzny ośrodek sytości i głodu podpowiada: „już nam wystarczy. Dzięki za ten posiłek, możesz zająć się teraz innymi przyjemnościami.” Kiedy rodzic naciska, żeby zjadło więcej, u dziecka wykształca się nawyk jedzenia pomimo sytości bo „tak wypada.”
Joanna Piotrowska
W Krainie Dietetyka znajduje się nowy artykuł mówiący o 5 często pojawiających się w naszych domach zdaniach, które słyszeliśmy, gdy sami byliśmy dziećmi.
- „No, córciu jeszcze jedna łyżeczka za mamusię.”
- „Nie odejdziesz od stołu jeśli nie zjesz.”
- „Zjedz kochanie bo babci będzie przykro. Tak się napracowała, a Ty co?”
- „No zjedz surówkę, a potem dostaniesz swoje ulubione lody.”
- „Widzisz, jak Zosią pięknie je? A Ty co? Znowu jesteś niegrzeczny!”
Walka o jedzenie może przekształcić się w bardzo niebezpieczną pułapkę: KOCHASZ MNIE/ NIE KOCHASZ. Kiedy dziecko je to, co mu przygotowałaś jest to dla Ciebie znak, że jest wdzięczne i Cię kocha. Kiedy maluch znowu kręci nosem, nie je tych pysznych placuszków, czujesz się sfrustrowana i wewnętrznie oskarżasz go o brak miłości.
Joanna Piotrowska
Jedzenie powinno pełnić przede wszystkim funkcję biologiczną, a nie stanowić główną drogę okazywania miłości.
Zapraszam Cię do wykonania kart pracy, które pomogą w uświadomieniu sobie, że można TO SAMO powiedzieć w INNY SPOSÓB i przekazać o wiele więcej (MIŁOŚCI I DOBRA).