Dziecko, które musi zawsze zjeść wszystko co otrzyma na talerzu, zagłusza sygnały płynące ze swojego organizmu. Powinno skończyć posiłek wtedy, kiedy jego wewnętrzny ośrodek sytości i głodu podpowiada: „już nam wystarczy. Dzięki za ten posiłek, możesz zająć się teraz innymi przyjemnościami.” Kiedy rodzic naciska, żeby zjadło więcej, u dziecka wykształca się nawyk jedzenia pomimo sytości bo „tak wypada.”

Joanna Piotrowska

W Krainie Dietetyka znajduje się nowy artykuł mówiący o 5 często pojawiających się w naszych domach zdaniach, które słyszeliśmy, gdy sami byliśmy dziećmi.

  1. „No, córciu jeszcze jedna łyżeczka za mamusię.”
  2. „Nie odejdziesz od stołu jeśli nie zjesz.”
  3. „Zjedz kochanie bo babci będzie przykro. Tak się napracowała, a Ty co?”
  4. No zjedz surówkę, a potem dostaniesz swoje ulubione lody.”
  5. „Widzisz, jak Zosią pięknie je? A Ty co? Znowu jesteś niegrzeczny!”

Walka o jedzenie może przekształcić się w bardzo niebezpieczną pułapkę:  KOCHASZ MNIE/ NIE KOCHASZ.  Kiedy dziecko je to, co mu przygotowałaś jest to dla Ciebie znak, że jest wdzięczne i Cię kocha.  Kiedy maluch znowu kręci nosem, nie je tych pysznych placuszków, czujesz się sfrustrowana i wewnętrznie oskarżasz go o brak miłości.

Joanna Piotrowska

Jedzenie powinno pełnić przede wszystkim funkcję biologiczną, a nie stanowić główną drogę okazywania miłości.

Zapraszam Cię do wykonania kart pracy, które pomogą w uświadomieniu sobie, że można TO SAMO powiedzieć w INNY SPOSÓB i przekazać o wiele więcej (MIŁOŚCI I DOBRA).

Autor Jacqueline Rowiecka

Dietetyk kliniczny, psychodietetyk, metodyk Kids’ Skills