4.9/5 - (9 głosów)
  • Ciocia przyjeżdża w odwiedziny? Dla każdego dziecka- czekolada
  • nagroda za wygrany konkurs recytatorski? – czekolada
  • smutno Ci? Zjedz czekoladę, ona nie pyta- rozumie
  • pokłóciłaś się z przyjacielem- czekolada na zgodę!

Brzmi znajomo?

A czy czekolada jest naprawdę dobra na wszystko? 

Zróbmy mały eksperyment: w poprzednich sformułowaniach zamiast „czekolada” wstaw „dobre słowo/ kwiat doniczkowy/ osobiście napisany list/ własnoręcznie wykonany prezent”. 

Czy nie bardziej ucieszyłabyś się z prezentu, który ktoś własnoręcznie dla Ciebie zrobił/ znalazł czas i odwagę by napisać szczery list, niż z czekolady, którą kupił w sklepie za rogiem? 

Umówmy się, czekolada czekoladzie nie równa.

Nasze maluchy odzwierciedlają nasze zachowania. Tak samo- jak obserwują i kodują co spożywamy, kiedy, z jakim nastawieniem i w jakiej atmosferze- tak samo bacznie patrzą na to co i w jaki sposób przekazujemy innym- w formie prezentu, w ramach przeprosin, będąc wdzięcznymi itd.

Pozwalajmy dzieciom przekazywać swoje emocje w gestach, które kierunkują na innych, nie spłaszczając ich wartości do najprostszych rozwiązań.

Tak więc pokazujmy dzieciom, że przeprosiny są ważne i można do nich dołączyć mały upominek, ale najważniejsza jest szczera rozmowa. Kierujmy nasze działania na docenianie innych, ale czyńmy to z nastawieniem na przekaz, jaki chcemy dać drugiemu, a nie finalnie sprowadzając jedynie do kupienia jednego produktu za kilka złotych.

Nie budujmy w dzieciach przeświadczenia, że słodycze= nagroda, słodycze= miłość. To buduje nieprawidłową relację z jedzeniem na długie lata. Słodycze = jedzenie, tak samo jak jabłko, por czy orzechy laskowe! 

Czekolada nie jest ani lepsza, ani gorsza niż inne produkty spożywcze. Nie ma osobowości, emocji. Czekolada nie pomoże nam w rozwiązaniu problemu, nie przeprowadzi szczerej rozmowy z przyjacielem, nie będzie najlepszym prezentem.

Czekolada jest produktem, który wcale nie musi być używany jako prezent. Kolejnym razem, kiedy będziemy chcieli podarować komuś coś drobnego- zastanówmy się nad tym, co będzie wartościowe dla obdarowywanego i nie chodźmy na skróty wybierając najprostsze z rozwiązań

Autor Jacqueline Rowiecka

Dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.